A legerognebb zna az agyunk, s a frfi-ni agy klnbsgeinek a feldertse nemi viselkedsnk megrtshez segt hozz. Klnbzkppen szleljk a dolgokat, s mst tartunk fontosnak abban, amit szrevesznk. Az agyunk mskppen "szervezdtt".
Mindannyian kzdnk valamifle eltlettel. Az viszont kztudoms, hogy a nk csakugyan nem tudnak olyan jl trkpet rajzolni, viszont jobban olvasnak a jellemekben. Fejlettebb a kpzelerejk, s ezrt egy olyan problmt, amely megoldhatatlannak ltszik, jobban kezelnek, mint a frfiak.
Az els mdszeres vizsglatot a nemi klnbzsgek tern Francis Gatton vgezte 1882-ben. figyelte meg, hogy a frfiak nehz krlmnyek kztt jobb teljestmnyre kpesek. Ez ltszlagos ellentmondsnak tnik az elbb mondottakkal kapcsolatban. A nehz feladatok a frfiaknak valk, a teljesen lehetetlenek viszont a nknek...
Felmrsek azt a meglep eredmnyt mutatjk, hogy a nk hallsa jobb, mint frfiak, valamint, hogy a kket elnyben rszestik a pirossal szemben. Ha a trgyakrl s elmleti ttelekrl van sz, az agyuk berendezse folytn a frfiak kerlnek elnybe. A nk viszont rzkenyebbek minden ingerre. Szerkezetnl fogva a nk agya szlesebb krben fogja fel, s knnyebben tudja sszekapcsolni az informcikat, jobban tudja vonatkoztatni ket, noha az analizls inkbb frfiakat jellemez, mint nket. Ez utbbiak kapcsolatteremtse sokkal fejlettebb s gy velk szletett tulajdonsg, mint az elbbieknl az agresszivits.
Msknt ltunk A sz szoros rtelmben. Amikor a nket a macskkhoz hasonltjk, akkor tulajdonkppen ez az sszehasonlts nem is olyan csacsisg: a nk tnyleg jobban ltnak a sttben, mint a frfiak, de a vrs sznnek tbbfajtjt kpesek rzkelni. A vizulis memrijuk is jobb.
A frfiaknak szkebb a ltmezejk, viszont a mlysglessg rzkelsk jobb, s - ezt mindenki tudja, aki mr ltott egy nt meg egy frfit betolatni autjval egy szk parkolhelyre - a perspektvt jobban rzkelik
A fjdalomhoz val viszonyunk A nk lesebben s gyorsabban reaglnak a fjdalomra, viszont a tarts, rossz kzrzetet s betegsget jobban brjk.
lltlag az zlelsk s a szaglsuk is rzkenyebb, s amikor a hatodik rzkre kerl a sor az is bebizonytott, hogy a nk sokkal tbb olyan dolgot is rzkelnek, amellyel szemben a frfiak vakok s sketek. Sokszor elfordul, hogy egy felesg indulatosan reagl egy ltszlag semleges mondatra, valszn, hogy csak kihall ilyenkor valamit, aminek msik mg csak a tudatban sincs. Valsznleg a nk - rszben ezrt - ltszanak hisztrikusnak.
Memria A frfiak koherens rendszerbe rendezik azokat az informcikat, amelyek nem szemlyes jellegek. A nk agya a frfiaknl tbb adatot tud trolni - viszont: lnyegtelen, vletlenl begyjttt megfigyelseket vagy rzeteket.
A csaknem mindenhat gnek Taln meglep, de a gyermek nemt nem egyedl a gnek dntik el. Tudjuk, hogy a hormonok befolysoljk a viselkedsnket, de vajon azt tudjuk-e, hogy a nemnk is rszben is rajtuk mlik? Genetikai sszetteltl fggetlenl a magzat csak akkor vlik fiv, ha a frfi nemi hormonok hatnak r. Erre akkor jttek r, amikor az rkltt rendellenessgeket vizsgltk.
A magzat neme a hatodik hten dl el. Ez a mondat elg drmaian hangzik, ha mellkpzeljk mindazokat a mondvacsinlt vagy valsgos konfliktusokat, amelyek jellemzik a nemi szerepnkhz fzd viszonyunkat - serdlkorunk idejn. Akr egy thriller cme is lehetne: A hatodik ht, hiszen aligha lnk t ennl izgalmasabb jtszmt, mint ppen ezt, amit nem tudunk abbahagyni, amg csak lnk. |