Error processing SSI file
Rgi elkpzels, hogy a csokold fokozza a szerelmi vgyat.
Az aztk uralkod, Montezuma is gy gondolhatta, ezrt az uralkod el vezetett indin lnyoknak mindig tltttek egy cssznyit a Montezuma ltal igen kedvelt chocolatl italbl, hogy a fiatal lnyok szgyenlssgt az ital legyzze. A chocolatl italt egybknt sok ritulis alkalomhoz ktden is fogyasztottk, gy pl. a frfiv avat szertartsok vagy hzassgkts alkalmval.Madama du Barry is szerelmi vgyfokoznak tekintette a csokoldt: ezt az italt szolgltatta fel szeretinek. Casanova lltlag szvesebben ivott csokoldt, mint pezsgt.
A gymbrt mr a K.e. 3000 krl keletkezett els knai nagy fvszknyv, a Pen Cao Csing fontos gygyszerknt emlti. A knyv sszelltja, Sen Nang csszr a gygyt nvnyeket sajt magn prblta ki, mg egy mrgez nvny a hallt nem okozta.
A gymbr gums gyker, trpusi vel nvny. Minden vben 1 mter hossz szrat hoz, vkony, lndzsa alak levelekkel, srga s bbor virggal. Felhasznlhat rsze a gykere. Szabadban csak meleg ghajlaton n, de veghzban nlunk is termeszthet. Tejes s gymlcss italokhoz, gymlcssaltkhoz j kiegszt. Az indiai konyha fontos fszere.
Az kori indiaiak a gymbrt fzshez s emsztsi problmkra hasznltk. Vallsos nnepek eltt, hogy hagymaszag leheletkkel ne srtsk meg isteneiket, gymbrrel helyettestettk a fokhagymt s a hagymt. gy leheletk des, az istenek szmra elfogadhatbb lett. Az kori grgk emsztst elsegt tulajdonsga miatt nagy tkezsek utn kenyrrel egytt ettk. Ksbb a gymbrt beledolgoztk a kenyrbe, innen a gymbrkenyr. A hagyomnyos indiai jurvdikus orvosls szerint a gymbr nem csak a testet, hanem a lelket is ersti. Fokozza az intelligencit, hatrozottabb tesz. A knai tengerszek gymbrgykeret rgtak tengeribetegsg ellen.
A kzpkori Itliban a gymbr az idskori boldogsg biztostka volt, mert fokozza a szexulis kpessgeket. Angliban gyomornyugtat italokat s srt ksztettek a gymbrbl. Utbbi elfutra volt a mai vilgos gymbrsrnek, melyet ma is ajnlanak hasmens, melygs, hnyinger ellen.
A hagyomnyok szerint melegtkpessgnek ksznheten a gymbrolaj felhevti a hvs, szomor vagy flnk termszeteket. Mikor a rmaiak felfedeztk szerelmi haterejt, elszeretettel fszereztk vele boraikat. Afrodizikumknt rzsval s korianderrel egytt a leghatkonyabb. Nem vletlenl mondhatta egy indiai blcs: "Minden, ami j minsg, azt tartalmazza a gymbr." Vagy mindenhez, ami j, kell egy kis gymbr?
Mz
A mz az egyik legsibb s legkedveltebb csemegnk. A trtnelem folyamn mindig klnleges tp- s gygyert tulajdontottak neki. Emlegettk szerelmi bjitalknt csakgy, mint az rk ifjsg elixrjeknt. Belthatatlan id ta minden npnl afrodizikum s serkentszer hrben ll. Egyesek szerint azonban nemigen tartalmaz mst, mint egyszer sznhidrtok formjban trolt energit.
A maja indinok hite szerint a Fldet a mhisten teremtette. Erre az is utal, hogy egy sz jelli nluk a vilgot s a mzet. Az isten miutn megismertette az emberekkel a mzsr ldsos hatsait, sajt oltalmba vette s ettl kezdve csak a beavatottak ismerhettk elksztsnek mdjt.
Az korban a mhek fullnkjait mor szerelemnyilaihoz hasonltottk, a kis llatok pedig a szorgalom jelkpv vltak. Ekkor a mz mr mindent gygyt csodaszer s univerzlis ellenmreg hrben llt. Klsdleges alkalmazsa is szoksban volt pldul fejfjs s impotencia esetn, de bedrzslve a tetvek s poloskk elpuszttsra is hasznltk. Galenus ltalnos erst s potencianvel, valamint fiatalt szernek tartotta, mg Plinius egyszeren csak mennyei csodaszernek nevezte. Eurpban klnsen a provanszi rozmaringmz llt jtkony potencia- s erstszer hrben.
Minek ksznheti a mz afrodisztikus hatst?
Gyorsan felszvd gymlcscukrai azonnal hasznosthat energiv alakulnak, ezenkvl - mint az dessgek ltalban - serkentik az agyban a hangulatjavt endorfinok termeldst. svnyi anyagai, vitaminjai s vd hormonjai jt tesznek az ltalnos egszsgi llapotnak, s gy a szerelmi letnek is. Taln annak is van jelentsge, hogy a mz bizonyos enzimei - a sejtanyagcsere kataliztoraknt - elsegtik a szervezetben vgbemen kmiai folyamatokat.
Indiban pldul gyakran klsleg, ltalban a nemi szerveken alkalmaztk masszrozssal. Ma mr az is tudomnyosan bizonytott, hogy a mzkencs - nagy ozmotikus koncentrcijnak ksznheten - folyadkramlst indt el, s lnkti a helyi vrkeringst.
A mz nem csak a vilg els destszere, de az alkoholtartalm italok alapja is. Friss vzben feloldva pr ra alatt erjedsnek indul s rvid idn bell srr rik. Rgen a fiatalasszonyok az eskvjk utn egy htig ezt ittk, mert gy vltk, hogy nveli termkenysgket. (Taln innen szrmazik a mzeshetek elnevezs).
A mz aszparaginsavat s E-vitamint tartalmaz, melyek j hatssal vannak a ni nemi mirigyekre. Kis mennyisgben, de tallhat sztrogn is benne, ami szintn fontos szerepet jtszik a ni nemi mkdsekben. A mzsrt mindenhol szent italknt tiszteltk, s klnleges, ritulis alkalmakkor fogyasztottk. Hogy fokozzk erssgt, gyakran hallucinogn nvnyekkel fszereztk. A maja indinok pldul bdt hats fa krgt vagy olyan bkt (Bufo marinus) mertettek az italba, amelynek kiz pszichedellikus mreganyaga, a DMT erstette a mmoros hatst. A kategria legjobbjnak a germnok "keser fvel", valsznleg belndekkel kevert mzsrt tartjk, de a kkuszdival elegytett mzbort is nagyon dicsrik, mivel rendkvli mdon hat a szerelemben megfradt emberre.